Hüzünlü Gerçeklere Mutlu Sonlar Yazmak Mümkün mü?

1992’de, Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde, daha önce hiç kaydedilmeyen, başka balinaların seslerine benzemeyen bir ses duyuldu. Araştırmacılar, bu sesin 52 Hertz frekansında olduğunu ve diğer balinaların çıkardığı ses frekansına uymadığını fark ettiler. Bu durumda, diğer balinalar bu sesin sahibi olan balinayı duyamaz ve onu sürülerine alamazlardı. Bilim insanları balinanın adını 52 Hertz Balina koydular ve yıllarca onu takip ettiler. Gerçekten de 52 Hertz Balina diğer sürülere dahil olamıyor ve okyanusta yapayalnız dolaşıyordu. Bu süre boyunca çıkardığı seslere, belki de söylediği şarkılara hiçbir balinadan karşılık gelmedi.

Yazar Gökçe Gökçeer’in, 52 Hertz Balina’dan ilham alarak yazdığı, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Ahtapot ile Sessiz Balina, dostluğun değerini ve güzelliğini hatırlatıyor. Hikâyenin çıkış noktası olan hüzünlü gerçeğe, dünyanın en yalnız balinasının öyküsüne mutlu bir son yazılıyor. Bu son, ödüllü çizer Uğur Altun’un büyüleyici çizimleriyle birleşip görsel şölene dönüşüyor ve ahtapotla sessiz balinanın sıradışı dostluğu, bizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor…

Bazen kendimizi yalnız hissederiz. Sesimizin duyulmadığını, şarkılarımızı kimsenin söylemediğini, söylediklerimizin anlaşılmadığını düşünürüz. Ama belki de bir yerlerde bir dost, kalbimizi ona açmamızı bekliyor ve şarkılarımızı bizimle birlikte söylemek için sabırsızlanıyordur.

Kapatmak için arka plana tıklayın